TEKVONDO
(ANGL. TAEKWONDO)

Taekwondo (lietuviškai Tekvondo) – korėjiečių olimpinis kovos menas paremtas daugiausiai spyriais. Tae išvertus iš korėjiečių kalbos reiškia ranka, Kwon- koja, Do- būdas, kelias, metodika. Bendrai sudėjus gaunasi: Rankų ir kojų technika.

Nors kovos menai turi gilias šaknis Korėjoje, tae kwon do įvardinimas ir sistemizacija įvyko palyginus nesenai, o olimpinės sparingo taisyklės yra atnaujinamos net ir šiomis dienomis. Senovėje Silla dinastijoje (668–935m.), kinų Chuan fa technikos buvo naudojamos apmokant Korėjos karius. Šios technikos išsivystė į Subak, tuščios rankos techniką, kuri buvo išplėtota valdant Koryo dinastijai (935–1392 m.). Joseon dinastijos (1393–1910) valdymo pradžioje Subak buvo padalintas į Taekyon (smūgiavimo meną) ir Yusul (imtynių meną). Laikui bėgant, visgi, Yusul buvo užsiiminėjamas su mažėjančiu dažnumu ir, ilgainiui tik Taekyon dalis iš Subak išliko.

KOVINIAI VEIKSMAI

Tae kwon do stilius pasižymi galingais smūgiais kojomis. Sakoma, kad tae kwon do kojų smūgiai yra tobuliausi iš visų pasaulio kovinių stilių. Smūgiuojant kojomis pašokus sunkiausia yra neprarasti orientacijos ir nepamesti taikinio. Todėl kovotojas turi nuolat stebėti priešininką. Ypač sudėtingi yra smūgiai atgal arba sukantis ore 180 laipsnių.

Tae kwon do veiksmai daugiausia skirti savigynai. Jie treniruoja žmogaus koordinaciją ir judesių tikslumą. Smūgiai šio stiliaus kovose yra labai staigūs, todėl kovotojas turi akimirksniu numatyti, kaip ginsis priešininkas, ir kokį kitą veiksmą reikės atlikti.

APRANGA

Tekvondo kovotojas varžybų ir treniruočių metu privalo dėvėti šias apsaugines priemones: pėdų apsaugas, blauzdos apsaugas, bandažą, stipinkaulio apsaugas, dantų kapą, šalmą, liemenę ir baltą apranga – daboką su diržu.

Pagal Pasaulio taekwondo (WT, anksčiau WTF) ir olimpines taisykles, sparingas yra pilno kontakto rungtis, kurioje naudojama nuolatinė taškų skaičiavimo sistema, kurioje kovotojams leidžiama tęsti po kiekvienos technikos taškų, vykstančių tarp dviejų varžovų bet kurioje srityje. Nacionalinė tekvondo valdymo institucija arba WT, įskaitant olimpines žaidynes ir pasaulio čempionatą, naudoja elektronines liemes, elektronines pėdų kojines ir elektronines galvos apsaugas, kad registruotų ir nustatytų taškų skaičiavimo metodus, o teisėjai naudojami techninėms (sukimosi) technikoms ir smūgiams įvertinti.

Kuo skiriasi tekvondo ir karatė?

Tekvondo labai skiriasi nuo daugelio kitų rytietiškų kovos menų. Pagrindinis skirtumas yra tas, kad tekvondo naudoja daugiau kojų spyrių, o karatė daugiau atakuoja rankomis. Tekvondo yra labai dinamiškas ir apima daugiau spardymosi, sukimosi ir šokinėjimo. Rankos naudojamos tik kaip atsarginė priemonė.

Karate valdo rankos, nes kojos dažniausiai lieka įžemintos, o smūgiai naudojami tik kaip atsarginė priemonė.

Tačiau abi sporto šakos puikiai tinka protui ir kūnui, nes moko kantrybės ir disciplinos bei yra puikios pratimų formos.

Tekvondo varžybų taisyklės Paryžiuje 2024

Iš viso Paryžiaus tekvondo žaidynes varžysis 128 sportininkai: 64 vyrai ir 64 moterys – lygiai tiek pat buvo leidžiama ankstesnėse žaidynėse. Tekvondo nepakeitė savo svorio kategorijų nuo debiuto 2000 m. Sidnėjaus olimpinėje programoje, o 2024 m. Paryžiuje jos išliks tokios pat.

Vyrų tekvondo svorio kategorijos: -58kg, -68kg, -80kg, +80kg
Moterų tekvondo svorio kategorijos: -49kg, -57kg, -67kg, +67kg
Į kitą etapą sportininkai pateks laimėdami atrankos rungtynes ​​, o kiekvienoje svorio kategorijoje galima iškovoti keturis medalius: aukso, sidabro ir du bronzos (atkrintamųjų varžybų nugalėtojams).

https://olympics.com/en/sports/taekwondo/ 

Scroll to Top